wtorek, 28 kwietnia 2020

Sztuka w moim domu...

Drodzy rodzice i uczniowie naszej szkoły!

Dziękuję w imieniu swoim i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu "Odtwórz sztukę na kwarantannie", za ogrom dobrej "roboty". Cieszymy się, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie mogliśmy się zjednoczyć, tworząc wspólnie projekt - dzieło, które będzie pozytywnym wspomnieniem z tego okresu.

Oprócz świetnej zabawy, która niewątpliwie towarzyszyła nam wszystkim podczas tworzenia rekonstrukcji, mieliśmy okazję przede wszystkim poznać autorów i ich wybitne dzieła, o których być może nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Wybierając obraz, poznawaliśmy także jego historię i przekaz dla odbiorcy. To jeszcze nie wszystko...dzięki tej akcji, poczuliśmy odrobinę jedności, integracji. Mogliśmy zobaczyć twarze naszych kolegów, koleżanek i nauczycieli, podzielić się pomysłami, zainspirować odbiorcę.
Dla tych którzy nie widzieli jeszcze naszych rekonstrukcji, umieszczam poniżej link. Zapraszam do oglądania:) M.S.

Miesiąc maj niesie ze sobą ważne uroczystości państwowe - Święto Pracy, Święto Flagi, oraz Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Poniżej zamieściłam obraz wybitnego malarza Jana Matejki "Konstytucja 3 maja", który niewątpliwie jest jednym z jego najważniejszych dzieł. Obraz ten nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych, których rocznica jest świętem narodowym dla wszystkich Polaków. Konstytucja 3 Maja 1791 roku – obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891. W maju prace nad nim były jednak tak zaawansowane, iż możliwe było pokazanie płótna na jubileuszowej wystawie w Sukiennicach z okazji 100 rocznicy uchwalenia konstytucji. 

A teraz kilka słów o samym obrazie... 
Centralną postacią obrazu jest marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, w lewej ręce trzyma symbol swojej władzy laskę marszałkowską, a w prawej w triumfalnym geście unosi tekst Konstytucji 3 Maja. Marszałka niosą posłowie: ziemi krakowskiej Aleksander Linowski i ziemi poznańskiej Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Wybór nie był przypadkowy, obaj panowie reprezentują dwie najważniejsze ziemie Korony: Małopolskę i Wielkopolskę. 
 Pochód podąża ulicą Świętojańską wśród rozentuzjazmowanego tłumu mieszkańców Warszawy. Przejście ochraniają żołnierze prezentujący broń. W głębi, u wylotu ulicy Świętojańskiej na Plac Zamkowy, widoczny jest fragment fasady Zamku Królewskiego z Wieżą Zygmuntowską.


Uwaga, Uwaga!!! 
Kto podejmie wyzwanie, rekonstrukcji dzieła Jana Matejki?

  


POWODZENIA:)





1 komentarz:

  1. Tak jest! Nauczyciele dziękują za wielkie zaangażowanie! Prace wciąż spływają - będą przesyłane dalej do publikacji!

    OdpowiedzUsuń

Biało - czerwony deser!

Witam Was świetliki ponownie!!!! Tym razem mam dla Was smaczną propozycję  - zróbmy DESERY W NASZYCH BARWACH OJCZYSTYCH, BIAŁO - CZERWONYCH!...