Dzisiejszego dnia pragnę przybliżyć Wam historię obrazu, który każdy z nas widział wielokrotnie.
Chodzi mi o dzieło wybitnego polskiego malarza Jana Matejki " Konstytucja 3 maja"
Jest to obraz pod wieloma wzgledami niezwykły. Przez kunszt malarski ukazuje ducha wydarzeń Rzeczpospolitej XVIIIw. Wymiary tego dzieła również są imponujące - 247 / 446 cm. Obraz ten znajduje się obecnie w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Czy wiecie kto jest kim na tym obrazie? Nie będę wymieniała tutaj wszystkich osób. Bardziej zainteresowanych tą tematyką odsyłam na wirtualny spacer po muzeum.
http://www.pano360.pl/projekty/zamek/virtualtour.html
Zdradzę Wam sekret, numer 1 na obrazie to nie jest król Stanisław August Poniatowski, jak sądzi większość. Pobawcie się w detektywów. Zachęcam :)))
Z Zamku, ulicą Świętojańską, podążą do kościoła św. Jana pochód parlamentarzystów z królem Stanisławem na czele (17), aby zaprzysiąc uchwaloną właśnie Konstytucję. W centrum rozgrywa się scena protestu opozycyjnego posła Suchorzewskiego (8), który rzucił się pod nogi niesionych na ramionach marszałków sejmu: Stanisława Małachowskiego (1), trzymającego w górze kartę Konstytucji, oraz Kazimierza Nestora Sapiehę (5). Na pierwszym planie podkanclerzy Hugo Kołłątaj (11) oraz główny oponent - hetman Franciszek Ksawery Branicki (10). Idący za marszałkami senator Andrzej Zamoyski (27) prowadzi mieszczanina, uczonego Stanisława Staszica (26), i lewą ręką wciąga do pochodu chłopa (33). Postacie te symbolizują społeczny program konstytucji (frag. opisu obrazu ze strony Zamku Królewskiego w Warszawie).
Pozdrawiam M.Dz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz